CNC – najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie obróbki skrawaniem

Obróbka skrawaniem wielka różnorodność technik i narzędzi, które pozwalają na uzyskiwanie detali o dowolnych kształtach. Obrabia się w ten sposób dziś nie tylko metale, ale również tworzywa sztuczne i inne materiały. W ostatnim czasie metody obróbki skrawaniem przeszły ogromne i rewolucyjne przemiany. Wykorzystuje się przede wszystkim komputerowo sterowane, wielofunkcyjne maszyny, które obrabiają wykonywane detale z precyzją daleko wykraczającą poza wcześniej dostępne możliwości.

CNC – najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie obróbki skrawaniem

Obróbka CNC (Computerized Numerical Control) to metoda obróbki skrawaniem, która polega na użyciu narzędzi sterowanych komputerowo. Nie oznacza to jednak, że rola człowieka jest tu drugoplanowa. Zmienił się jednak znacznie jej charakter. Specjaliści od obróbki CNC muszą posiadać ogromną wiedzę, dotyczącą właściwości różnorodnych materiałów, oraz praktyczne umiejętności w zakresie modelowania 3D.

Maszyny CNC wykorzystują elementy różnych tradycyjnych technik, jak na przykład frezowanie. Jednakże ich działanie daleko wykracza poza tradycyjnie rozumianą obróbkę skrawaniem. Zastosowanie komputerowo sterowanych maszyn pozwala na wykonanie detali o praktycznie nieograniczonej niczym formie i niezwykłej precyzji.

Ile kosztuje obróbka metodą CNC

Ile trzeba zapłacić za wykonanie detali metodą CNC? Cena jest najczęściej indywidualnie ustalana z klientem i zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest projekt zamawianego detalu, ale to oczywiści nie wszystko. Duże znaczenie ma również materiał, ale też kwestie takie, jak ilość zamawianych detali, czy czas zakładany na realizację zlecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *