Na czym polega obróbka skrawaniem i jakie są jej zalety?

Realizacja skomplikowanych projektów inżynierskich wymaga stosowania nowoczesnych metod formowania materiałów. Obróbka skrawaniem metali, drewna czy tworzyw sztucznych jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod kształtowania różnego rodzaju wyrobów. Wykorzystują ją zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i niewielkie pracownie stolarskie czy metalowe, a także hobbyści. Dzięki zastosowaniu technik sterowania CNC maszyny frezujące oraz obrabiarki umożliwiają szybką pracę z bardzo dużą dokładnością. 


Co to jest obróbka skrawaniem? Jakie są jej rodzaje?

Nowoczesna obróbka skrawaniem to stratna metoda modelowania. W jej trakcie usuwane są kolejne warstwy materiału, aż do uzyskania pożądanego efektu – kształtu, geometrii i wymiarów tworzonego obiektu. Technologia ta jest zazwyczaj realizowana przy użyciu urządzeń sterowanych numerycznie. Jakie są jej rodzaje?


Technika ścierna – wykorzystuje się w niej specjalne ścierniwa, które poprzez działanie siły tarcia formują materiał, aż do uzyskania gładkiej powierzchni oraz formy. Charakteryzuje się ona bardzo niskim stopniem głębokości penetracji.


Metoda wiórowa – polega na obróbce metalu, drewna lub plastiku z użyciem frezarki CNC. Poza frezowaniem zaliczamy do niej również precyzyjne nawiercanie, toczenie, struganie i dłutowanie. Umożliwia łatwe wykańczanie faktury obiektu.

Innowacyjne rozwiązania projektowe sprawiają, że obrabiarka skrawająca jest w stanie dokładnie odwzorować koncepcję inżyniera przeniesioną do programu komputerowego. Jednocześnie urządzenia są niezawodne i tanie w eksploatacji.


Jakie są zalety technologii obróbki skrawaniem materiałów?


Nowatorska technologia obróbki skrawaniem materiałów to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jakie są jej zalety?
• Wysoka precyzja kształtowania i wykończenia.
• Duża szybkość procesu.
• Minimalizacja strat surowcowych.
• Możliwość formowania zarówno metali, jak i drewna czy plastiku.


W porównaniu z konwencjonalnymi technikami manualnymi jest bardzo ekonomiczna. Znajduje zastosowanie w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu, a także specjalistycznych pracowniach tokarskich i frezerskich.


Precyzyjna i wydajna obróbka skrawaniem metali


Popularna w wielu dziedzinach wydajna i precyzyjna obróbka skrawaniem metali to metoda, dzięki której można w szybki i tani sposób osiągnąć zamierzone efekty kształtowania żeliwa czy stali. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy maszyn CNC umożliwia tworzenie skomplikowanych form, również z użyciem materiałów takich jak naturalne drewno czy tworzywa sztuczne. Gwarantuje doskonałe odwzorowanie realizowanego projektu CAD z dużą dokładnością. Jednocześnie może być stosowana w dowolnym zakładzie, dzięki niewygórowanej cenie zakupu urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *