Wzrost liczby robotów w polskim sektorze gospodarczym – inwestycje w nowe technologie

img

Wzrost liczby robotów w polskim sektorze gospodarczym inwestycje w nowe technologie

Biznes wiele zyskuje dzięki nowościom technologicznym i rozwijaniu się elektroniki. Już teraz wiele branż stosuje automatyzacje w swojej działalności. W tym roku przewiduje się wzrost robotyzacji do blisko 30%. Rynek pracy pokazuje, że ludzi powinny zastąpić roboty, przynajmniej w sektorze MŚP. Brakuje również pracowników, co gwarantuje na rynku dobrą pensję i daje sygnał aby zacząć inwestować w roboty dla rozwoju własnego biznesu. Ogromne zyski dla biznesu z nowymi technologiami mogą sprawić, że firma będzie bezkonkurencyjna.

W Polsce sytuacja gospodarcza nie ma nic wspólnego z bezrobociem, za blisko rok ma brakować około pół miliona pracowników. Dzięki temu pracownik może walczyć o lepszą pensję w miejscu pracy związanym z produkcją. Już w poprzednim roku płace wzrosły o 5% i nadal będą cieszyć się wzrostem. Z drugiej strony jest to sygnał dla przedsiębiorców aby zaczęli inwestować w robotyzację swojego biznesu. To szczególnie dobry moment dla takich absolwentów kierunków jak: praca IT, mechatronika, informatyka, logistyka.

Być może ma to związek z przechodzeniem na emeryturę co roku setek tysięcy fachowców. W Polsce zaczyna brakować specjalistów, już nie tylko z doświadczeniem ale w ogóle. W miejsce emerytowanych pracowników pojawia się zaledwie połowa potrzebnej kadry. Nie pomoże już zatrudnianie osób spoza Polski, nie chodzi tylko o bariery językowe ale również kwestie motywacyjne, organizacyjno-prawne.

Jak robotyzacja widziana była w Polsce do tej pory? Okazuje się, że roboty zastępowały ludzi lub pracowały obok nich tylko jako maszyny do obsługiwania przez człowieka albo oprogramowanie wykorzystujące specjalistyczne logistyczne systemy typu ERP czy MES. Jednak takie rozwiązanie jest przydatne tylko dla większych firm, które było stać na takie maszyny. Średnie i małe firmy ograniczają się do wspomnianego oprogramowania.

Współczesna gospodarka światowa stawia na rozwój technologiczny oraz wdrażanie procesów zarządzania ekologicznego. Biznes może zyskać przewagę wówczas kiedy zainwestuje w takie technologie, których nie ma jeszcze konkurencja. Zatem bardzo ważne jest śledzenie projektowania jeszcze nie istniejącej technologii w tzw. Startup-ach. Również pomocne jest badanie potrzeb klientów. Niezbędne jest również wybieranie takich technologii, które zapewniają funkcjonalność, niezawodność, bezpieczeństwo, efektywność, serwisowalność, intelektualizację maszyn, automatyzację procesów, wysoki stopień zastosowań. Istnieją tylko dwie możliwości na zdobycie tego rodzaju technologii: albo ją samemu wymyślać, zrobić i wdrożyć albo pozyskać od zewnętrznych firm zajmujących się budową technologii. Oczywiście trzeba być świadomym kosztów takiego rozwiązania. Pamiętajmy jednak, że koszty mogą się szybko zwrócić a wdrożone technologie przynieść ogromne zyski dla biznesu.

Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję w nowe technologie potrzebujesz zidentyfikować potrzebne technologia, ich możliwości które są potrzebne na rynku i w konkretnej firmie, kosztów z jakimi wiąże się taka inwestycja oraz korzyści jakie możesz uzyskać dzięki zrealizowaniu takiego celu. Warto zaznajomić się z kierunkami rozwoju technologii wytwórczych, również dobrze jest orientować się na jaką skalę będą produkowane. Im mniej innych firm będzie miało taką samą technologię, tym lepiej dla biznesu. Orientacja w postępie nauki i techniki jest kluczem do rozwoju potencjału przedsiębiorstwa. Wszystko to jest potrzebne, ponieważ producenci maszyn i technologii dokonują ciągłej modernizacji swoich wyrobów. Starają się aby były one aktualne z najnowszymi wynikami naukowymi i technicznymi. Sprzedają oni również różne rodzaje licencji do swoich produktów, które też można wykorzystać z korzyścią dla swojego biznesu, podejmując decyzję o zakupie optymalnej wersji. Często taka wersja różni się liczbą potrzebnych miejsc w takiej licencji, np. oprogramowanie antywirusowe można zakupić dla jednego człowieka, kilku, kilkunastu, dziesiątek a nawet setek i tysięcy użytkowników, tak samo np. dostęp do programu TEAMS, który oferuje google począwszy od darmowej wersji dla ponad tysiąca osób, a kończąc na płatnej wersji dla większej liczby użytkowników. Wszystko to trzeba znać aby wiedzieć co będzie opłacalne, w co warto zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *